۲۵ مهر ۱۴۰۰ ۱۳:۵۲

تاکید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان بر توسعه شعر آئینی در استان و کشور

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با تاکید بر اهمیت شعر آیینی و تاثیر آن در انتقال مفاهیم دینی و ارزشی در جامعه گفت: برگزاری جشنواره های متعدد از جمله جشنواره رضوی، کشف استعدادها و توسعه شعر آئینی را در جامعه به همراه داشته است.
تاکید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان بر توسعه شعر آئینی در استان و کشور

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، فرشید فلاح در آستانه برگزاری آیین اختتامیه دومین جشنواره شعر آئینی استان سمنان در گرمسار در پیامی با تقدیر از شاعران شرکت کننده در این جشنواره گفت: ائمه اطهار (ع) و بزرگان دین به شعر و شاعری از جمله اشعار آیینی که دارای بار معنوی و ارزشی بود توجه ویژه داشته اند.

وی با بیان تاریخچه ای از شعر آیینی و رشد و توسعه آن در عصر حاضر گفت: بسیاری از شاعران در وصف ائمه اطهار، واقعه عاشورا، مسایل مربوط به حضرت امام زمان (عج) و ظهور آن حضرت و سایر ائمه اطهار (ع) سروده ها و قصیده های پرمحتوایی دارند که این نشان از تعهد قبلی شاعران به ائمه اطهار (ع) و میل آنان به توسعه فرهنگی دینی در جامعه است.

فلاح، با اشاره به دادن صله توسط برخی از ائمه اطهار (ع) به شاعران گفت: این خود نیز بیانگر جایگاه و ارزش شعر و به خصوص شعر آیینی در نزد ائمه اطهار (ع) دارد که موجب رشد و توسعه این گونه اشعار و سروده ها و میل و رغبت شاعران ایران زمین به اینکه اشعار شده است.

وی با بیان اینکه شعر آیینی الزاماً نباید موضوع دینی داشته و در ستایش بزرگان دینی و مناسبت‌های مذهبی سروده شده باشد، بلکه پیش‌تر و بیش تر از موضوع دینی، باید "موضع" دینی داشته باشد گفت: "موضوع" توقف در منزل صورت و ظاهر دین است یعنی مدح و منقبت صرف و "موضع" پرداختن به درونه، سیرت و حقیقت دین، یعنی بیان معارف و حقایق دینی و توحیدی. جان مایه شعر آیینی اصیل و فاخر "موضع مندی" آن است، نه "موضوع بندی" آن. یعنی ایستادن شاعر در جبهه "حق" و حق مداری و برائت از ظلم و باطل و زشتی و پلشتی.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با اشاره به برگزاری آیین اختتامیه دومین جشنواره شعر آینی استان سمنان در نیمه اول آبان در گرمسار گفت: ارسال بیش از 240 اثر شعری توسط بیش از 80 شاعر استانی و خارج از استان نوید توسعه روز افزون شعر آیینی در این استان را می دهد که شایسته تقدیر است.

  

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید